homerepair

homerepair

روش تمیز کردن یخچال با سرکه

شنبه بیست و یکم 12 1400

تمیز کردن یخچال با سرکه یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن بوی بد و زننده درون کابین دستگاه بوده و تاثیر زیادی بر جلوگیری از تغییر بو و طعم مواد غذایی دارد. از سرکه نه تنها برای از بین بردن لک های روی بدنه یخچال، بلکه در تمیز کردن داخل کابین نیز استفاده میشود. در ادامه نحوه و ترفندهای تمیز کردن یخچال با سرکه را معرفی می کنیم.

آماده کردن سرکه برای تمیز کردن یخچال

ابتدا مقدار مساوری آب و سرکه را با هم مخلوط و در آب پاش قرار دهید.  سرکه یک ماده سفید کننده و ضد عفونی کننده قوی می باشد و در کمترین زمان و بدون عوارض جانبی می تواند میکروب ها را از بین ببرد. علاوه براین، در از بین بردن بو نیز اثر زیادی دارد.

اسپری سرکه روی بدنه یخچال

با آب پاش محلولی که در مرحله قبل آماده کرده اید را روی بدنه یخچال اسپری کنید. حتی بهتر است قسمت بالای یخچال که گرد و غبار زیادی روی آن تجمع پیدا می کند را نیز با سرکه اسپری کنید. حدود 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و در نهایت برای فضای داخل نیز از دستمال تمیز استفاده نموده و تمام بخش های آن را ضد عفونی کنید.

اگر بدنه یخچال استیل ضد زنگ می باشد، ترکیبی از سرکه و چند قطره روغن زیتون می تواند برای درخشان کردن سطح استفاده شود.

تمیز کردن داخل یخچال با سرکه

برای تمیز کردن داخل یخچال با سرکه و از بین بردن لک و کثیفی و ضد عفونی آن، در اولین مرحله باید تمام وسایل موجود در قفسه ها را تخلیه کنید. کشوها را از جای خود خارج کنید تا فضای زیر آنها نیز تمیز شود.

سپس محلول آب و سرکه را روی تمام بخش های کابین یخچال اسپری کنید. پس از گذشت 15 دقیقه، با دستمال فضای داخل یخچال را تمیز کنید. اگر لک و کثیفی ها با یک مرتبه اسپری سرکه از بین نرفت، مجدد این کار را چند مرتبه انجام دهید.

قفسه های داخل یخچال بهتر است با آب گرم و مواد شوینده کاملا شستشو داده شوند. پس از شستشو و خشک کردن قفسه ها، آنها را در جای خود قرار دهید.

از بین بردن بو یخچال با سرکه

اگر پس از تمیز کردن یخچال با سرکه هنوز بوی بد و نامطبوعی از آن به مشام میرسد، با سرکه می توانید این مشکل را تا حدود زیادی برطرف کنید. برای این منظور کافیست یک لیوان سرکه سفید را داخل یخچال قرار دهید تا بوی بد را از بین ببرد.

تمیز کردن فریزر با سرکه

روند تمیز کردن فریزر با سرکه نیز مانند یخچال می باشد و ابتدا باید تمام مواد غذایی را از آن خارج کنید.

سپس سرکه را روی تمام بخش ها و قفسه ها اسپری کنید.

پس از 15 دقیقه با دستمال داخل قفسه ها و دیواره فریزر را تمیز کنید.

در نهایت مواد غذایی را درون قفسه های فریزر قرار دهید.

به همین راحتی می توانید همیشه یخچال فریزر تمیز و بدون بو داشته باشید و مواد غذایی درون آن نیز کمتر کپک می زنند. چون سرکه ضد عفونی کننده بوده و میکروب های درون یخچال را از بین میبرد. 

منبع: نمایندگی تعمیر لوازم خانگی سامسونگ شرق تهران 

(0) نظر

روش از بین بردن بوی ماهی از یخچال

دوشنبه شانزدهم 12 1400

بسیاری از مردم عاشق خوردن ماهی هستند، اما بوی ماهی در یخچال بسیار ناخوشایند است و در واقع می تواند سایر غذاها را آلوده کند. کلید خلاص شدن از شر بوی ماهی در یخچال این است که یخچال را خالی کنید، همه چیز را کاملا تمیز کنید و از محصولاتی برای جذب بوهای باقی مانده استفاده کنید. با این حال، جلوگیری از بوی ماهی همیشه ساده‌ترین راه است، و می‌توانید این کار را با در بسته نگه‌داشتن همه ظروف و کیسه‌ها و با استفاده از مواد اولیه قبل از خراب شدن انجام دهید. در ادامه روش از بین بردن بوی ماهی از یخچال را ارائه خواهیم داد.

یخچال را خالی کنید

تمام مواد غذایی را از یخچال و فریزر خارج کنید. ساده ترین راه برای تمیز کردن کامل یخچال زمانی است که یخچال خالی است. تمیز کردن فریزر نیز مهم است، زیرا هوای یخچال و فریزر یکسان است، به این معنی که بوی ماهی می‌تواند به فریزر نیز نفوذ کند. برای حفظ غذا در حین کار، می توانید:

آن را در کولرهایی با کیسه یخ نگهداری کنید

آن را به یخچال دوست یا همسایه منتقل کنید

اگر به اندازه کافی سرد است آن را بیرون بگذارید

غذاهای فاسد را دور بریزید

غذای آلوده یا فاسد را دور بریزید. برای اطمینان از عدم بازگشت بوی ماهی یا بوی بد دیگر وقتی یخچال تمیز است، منبع بو را پیدا کنید و آن را بیرون بیندازید. در حالی که در حال انجام آن هستید، هر غذایی که خراب، کپک زده یا فاسد شده را دور بریزید.

هر لقمه غذا را در یخچال بو کنید تا بوی ماهی را نیز بررسی کنید. اقلامی که به درستی مهر و موم نشده بودند و به درستی ذخیره نشده بودند، می توانستند بو را جذب کنند. هر چیزی که بوی ماهی می دهد را دور بریزید.

یخچال را از برق بکشید

یخچال را از برق بکشید. خلاص شدن از شر بوی ماهی در یخچال به معنای تمیز کردن و تهویه جدی است و شما نمی خواهید در حین انجام این کار برق را هدر دهید. بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف برق این است که پس از تمام شدن مواد غذایی، یخچال خود را از برق بکشید. در صورت باز بودن بیش از اندازه درب یخچال به قعطات داخلی آن آسیب وارد میشود و خرابی های زیادی را ایجاد می کند و تنها راه مراجعه به نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی سامسونگ شمال تهران و سایر مراکز تعمیر در نزدیک محل زندگی و پرداخت هزینه های زیاد خواهد بود. 

وقتی یخچال را خاموش کردید، مطمئن شوید که درها را باز بگذارید تا کاملاً یخ زدایی شود، در غیر این صورت ممکن است کپک بزنید.

قفسه ها را از یخچال خارج کنید

کشوها، قفسه ها و قفسه ها را بردارید. بوی ماهی می‌توانست تمام یخچال را فرا بگیرد و بهترین راه برای از بین بردن آن تمیز کردن تمام سطوح است. کشوها، قفسه‌ها و قفسه‌های یخچال قابل جابجایی هستند و اگر خارج از یخچال باشند، تمیز کردن آن‌ها بسیار آسان‌تر خواهد بود.

برای دور نگه داشتن این موارد، آنها را روی پیشخوان یا بالای یخچال قرار دهید تا زمانی که برای مقابله با آنها آماده باشید. سعی کنید مرتب بمانید و آنهایی را که تمیز کرده اید با قرار دادن دوباره در یخچال جدا کنید

یخچال را با مواد شوینده بشویید

یخچال را با آب و صابون تمیز کنید. یک سطل را با آب داغ پر کنید. همانطور که آب جاری است، حدود پنج قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. آب را به اطراف بچرخانید تا کف ایجاد شود. یک اسفنج یا پارچه را در آب و صابون فرو کنید. مقدار اضافی آن را فشار دهید و هر اینچ از سطح داخلی یخچال و فریزر را با محلول آب و صابون تمیز کنید.

در حین تمیز کردن، اسفنج را مرتباً خیس کنید و بچرخانید.

یخچال را ضد عفونی کنید

وقتی کارتان تمام شد، یک سطل را با آب معمولی پر کنید. از یک اسفنج تمیز برای پاک کردن سطوح با آب تمیز استفاده کنید.

یک محلول پاک کننده ضد عفونی کننده را مخلوط کنید. تعدادی محلول تمیز کننده وجود دارد که می توانید برای تمیز کردن یخچال خود از آنها استفاده کنید و بیشتر آنها محصولات تمیز کننده خانگی هستند. بسته به آنچه در دسترس دارید و ترجیحات شما، می توانید در یک سطل مخلوط کنید:

مقدار مساوی آب و سرکه سفید

½ فنجان (118 میلی لیتر) سفید کننده مخلوط شده با 1 گالن (3.8 لیتر) آب

جوش شیرین را با مقدار کافی آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید

1 لیتر (946 میلی لیتر) آب مخلوط با ¼ فنجان (55 گرم) جوش شیرین و چند قطره مایع ظرفشویی

یخچال و فریزر را ضد عفونی کنید. یک اسفنج یا پارچه را در محلول تمیز کننده خود فرو کنید. مازاد را از بین ببرید. داخل یخچال و فریزر، کناره ها، بالا، پایین و هر قفسه، سینی و سایر سطوح را پاک کنید. اسفنج را مرتباً در محلول تمیز کننده فرو کنید تا اشباع بماند.

وقتی کارتان تمام شد، یک سطل تمیز را با آب پر کنید. سطوح را با آب ساده پاک کنید تا پاک کننده اضافی پاک شود.

داخل یخچال را کامل خشک کنید

سطوح را با حوله خشک کنید. برای پاک کردن تمام سطوح داخلی یخچال و فریزر از یک پارچه میکروفیبر خشک، پارچه یا حوله استفاده کنید. این به جلوگیری از ایجاد لکه های آب کمک می کند و روند خشک شدن در هوا را سرعت می بخشد.

یخچال و فریزر را هوا دهید. وقتی یخچال و فریزر کاملاً تمیز شد و با آب پاک شد، درها را باز بگذارید و اجازه دهید هوا خارج شوند. ممکن است لازم باشد درها را به چیزی نزدیک ببندید تا در موقعیت باز قرار بگیرند. یخچال و فریزر را حداقل دو ساعت و در صورت امکان تا دو روز هوا دهید.

کشوها را ضد عفونی کنید

کشوها، قفسه ها و قفسه ها را تمیز و ضدعفونی کنید. برای کشوها، قفسه‌ها و قفسه‌هایی که برای بقیه قسمت‌های یخچال استفاده کردید، همین روند را دنبال کنید. با تمیز کردن سطوح با مخلوط آب و صابون شروع کنید و سپس آنها را با آب پاک کنید. سطوح را با محلول ضد عفونی کننده و سپس با آب پاک کنید. در نهایت اجزا را زیر آب جاری بشویید.

وقتی کارتان تمام شد، کشوها، قفسه ها و قفسه ها را کنار بگذارید تا در هوا خشک شوند. در حالی که هوا خارج می شود آنها را بیرون از یخچال بگذارید.

قفسه ها را داخل یخچال قرار دهید

یخچال را جمع کرده و وصل کنید. هنگامی که یخچال و فریزر زمان کافی برای هواگیری داشتند، کشوها، قفسه ها و قفسه ها را به موقعیت اولیه خود برگردانید. دستگاه را دوباره به برق وصل کنید و بگذارید خنک شود.

اکثر یخچال ها قبل از اینکه در دمای کارکرد صحیح قرار گیرند به حدود شش ساعت و قبل از آماده شدن برای غذا تا 24 ساعت زمان نیاز دارند.

بوگیر داخل یخچال قرار دهید

مواد جاذب بو را در یخچال و فریزر قرار دهید. یک جاذب بو به از بین بردن هر گونه اثر بوی ماهی که ممکن است همچنان باقی بماند کمک می کند. به محض اینکه دوباره آن را روشن کردید، جاذب بو را در یخچال قرار دهید. قبل از تعویض غذا، درها را ببندید و جاذب بو را به مدت 24 ساعت داخل آن بگذارید. جاذب های بو که می توانید استفاده کنید عبارتند از:

جوش شیرین را روی دو بشقاب بزرگ پاشید. یک بشقاب را در یخچال و یکی را در فریزر قرار دهید.

دو کاسه پر از تفاله قهوه تازه. یک کاسه را در یخچال و فریزر قرار دهید.

ورقه های روزنامه مچاله شده و در فضای باز یخچال و فریزر قرار می گیرد.

کاسه های پر از زغال چوب سبک تر بدون مایعات. یک کاسه را در یخچال و یکی را در فریزر قرار دهید.

غذاها را با ظروف در بسته داخل یخچال فریزر قرار دهید

غذاها را به یخچال و فریزر سرد برگردانید. پس از 24 ساعت، بوگیر را از یخچال و فریزر بیرون بیاورید. غذایی را که ذخیره کرده اید به یخچال برگردانید. هنگامی که یخچال مرتب شد، می توانید یک کاسه یا بشقاب جوش شیرین یا تفاله قهوه را دوباره داخل یخچال قرار دهید.

اگر همچنان از جوش شیرین یا تفاله قهوه به عنوان جاذب بو در یخچال استفاده می کنید، هر ماه جاذب بو را با یک دسته تازه جایگزین کنید.

جلوگیری از ایجاد بوی ماهی در یخچال

جلوگیری از بوهای آینده چند راه وجود دارد که می توانید یخچال خود را تمیز و بدون بو نگه دارید و یکی از مهم ترین آنها این است که فوراً مواد ریخته شده را تمیز کنید. همچنین باید از غذاها قبل از خراب شدن استفاده کنید و به محض اینکه غذاها شروع به از بین رفتن کردند آن ها را دور بریزید. یکی دیگر از عناصر مهم در مبارزه با بوی بد یخچال، نگهداری صحیح غذاها است:

باقیمانده غذا را در ظروف دربسته نگهداری کنید

غذاهای باز مانند ماهی و گوشت را به ظروف بدون هوا یا کیسه های قابل مهر و موم انتقال دهید

مطمئن شوید که همه درب ها به درستی محکم شده اند

کیسه‌های فریزر و سایر کیسه‌ها را قبل از نگهداری به‌درستی ببندید

منبع: wikihow

(0) نظر
X